מוסיקה בבקשה:
פילים ממליצה על
רדיו מהות החיים
 
עבור לאתר מהות החיים

שתפו את אתר PILIM
FacebookTwitter


 

ספרו על אתר פילים לחברים
אוהבים את פילים?
בבקשה עזרו להפיץ את הבשורה
והוסיפו עמוד זה למועדפים
ולסימניות החברתיות שלכם
 
 

 


 

טוהר המילה- מתוך "ארבע ההסכמות"

דף הבית >> לימודי יצירת מציאות >> איך יוצרים מציאות - מאמרים >> טוהר המילה- מתוך "ארבע ההסכמות"

 

טוהר המילה

מצוטט מהספר "ארבע ההסכמות" 
באישור "פראג הוצאה לאור"

מתוך הפרק – שמרו על טוהר המילה.

 

"ההסכם הראשון הוא לשמור על טוהר המילה. זה נשמע מאוד פשוט, אך יש בכך עצמה אדירה." "...באמצעות המילים אתם מבטאים את הכוח היצירתי שלכם. באמצעות המילים אתם מבטאים כל דבר בעולם הגשמי. לא משנה מהי השפה בה אתם מדברים, הכוונה שלכם מתבטאת באמצעות המילים. מה שאתם חולמים, מה שאתם חשים ומי שאתם באמת, כל זאת יתבטא בעולם הגשמי באמצעות המילה. המילה היא כוח: היא הכוח העומד לרשותכם כדי להתבטא ולתקשר, לחשוב, ובכך ליצור את האירועים המתרחשים בחייכם."

"התודעה האנושית משולה לקרקע דשנה בה נזרעים זרעים ללא הפסק. הזרעים הם דעות, רעיונות ומושגים. אתם טומנים זרע- והוא גדל. המילה דומה לזרע, והתודעה האנושית פורייה כל כך!" ".....כשאנו מודעים לכוחן העצום של המלים, אנו יכולים להבין איזה כוח יוצא מפינו. פחד או ספק אחד הנזרעים בתודעתנו, די בהם כדי ליצור דרמה אינסופית של אירועים..."

 

"כשהן לוכדות את תשומת לבנו, יכולות המילים לחדור לתודעה ולשנות את אמונתנו, לטוב או לרע. דוגמה נוספת: יתכן כי אתם מחזיקים באמונה שאינכם מוכשרים ואולי האמנתם בכך מאז ומתמיד. הסכם זה עלול להיות ערמומי ולגרום לכם לעשות דברים רבים רק בכדי לאמת אמונה זו. אתם עשויים לעשות דבר מה ולחשוב לעצמכם, "הלוואי והייתי פיקח, אבל אני לא, אחרת לא הייתי עושה זאת". התודעה פועלת במאות כיוונים שונים ואנו עלולים בטיפשותנו להילכד ימים רבים באותה אמונה מזיקה.

ואז יום אחד מישהו לוכד את תשומת ליבכם ואומר לכם, במילים, שאתם בעלי יכולת גבוהה. אתם מאמינים במה שהאדם זה אומר ויוצרים הסכם חדש. כתוצאה מכך כבר אינכם חשים חסרי כישורים ואינכם פועלים בטיפשות.. כישוף שלם מתבטל בכוח המילה בלבד."

 

"לשמור על טוהר המילה משמעו לא להשתמש במלים כנגד עצמכם. אם אני רואה אדם ברחוב וקורא לו טיפש, נראה שאני משתמש במילים כנגדו. אך למעשה אני משתמש במילים שלי כנגד עצמי, מפני שאותו אדם ישנא אותי בשל כך, ושנאתו תזיק לי. לפיכך, אם אני כועס ובאמצעות המילים שלי אני מעביר רעל רגשי לאחר, אני משתמש במלים כנגד עצמי.

אם אני אוהב את עצמי, אבטא אהבה זו ביחסי הגומלין שאני מקיים עם אחרים, ואז אני שומר על טוהר המילה, מפני שפעולה זו תעורר תגובה דומה בסובבים אותי. אם אני אוהב אותך, הרי שתאהב אותי. אם אני מעליב אותך, תעליב אותי. אם אני חש כלפיך הכרת תודה, תחוש כלפי הכרת תודה.... "

 

"השמירה על טוהר המילה משמעה שימוש נכון באנרגיה של כל אחד מאיתנו, משמעה להשתמש באנרגיה כדי לנוע לעבר האמת והאהבה כלפי עצמנו. אם אנו עושים הסכם עם עצמנו לשמור על טוהר המילה, רק הכוונה לבדה תביא לכך שהאמת תנבע דרכנו ותטהר את כל הרעל הרגשי הנמצא בתוכנו. אך קשה לנו לבצע את ההסכם הזה מפני שלמדנו לעשות בדיוק את ההיפך. למדנו לשקר כעניין של הרגל בתקשורת שלנו עם אחרים וגרוע מכך- בתקשורת שלנו עם עצמנו. איננו שומרים על טוהר המילה.

"..אנו משתמשים במילה כדי לקלל, להאשים, להכפיש, להרוס ולהשמיד. כמובן, אנו משתמשים בה גם בדרך הנכונה, אך לא לעיתים קרובות מדי. על פי רב המילים משמשות אותנו להפיץ את הרעל האישי שלנו- לבטא כעס, קנאה, צרות עין ושנאה. המילה היא קסם טהור- המתנה בעלת העוצמה הגדולה ביותר העומדת לרשותנו כבני אדם- ואנו משתמשים בה כנגד עצמנו: אנו מתכננים נקמה, אנו יוצרים תוהו ובוהו אנו משתמשים במילים כדי ליצור שנאה בן גזעים שונים, בין אנשים שונים, בין משפחות, בין אומות.

שימוש לרעה במלים הוא האופן שבו אנו הורסים זה את זה ומשאירים זה את זה במצב של פחד וספק.

 

כיוון שהמלה היא הקסם שעומד לרשות בני האדם ושימוש בה לרעה הוא כישוף, אנו משתמשים כל הזמן בכישוף מבלי לתת על כך כלל את הדעת.

לדוגמה, לאישה מאוד אינטליגנטית וטובת לב הייתה בת שאותה העריצה ואהבה מאוד. לילה אחד שבה מהעבודה לאחר יום קשה, כשהיא עייפה, מתוחה ועם כאב ראש נורא. היא ביקשה שקט ומנוחה, אך ביתה שרה וקיפצה בעליזות. הבת לא הייתה מודעת להרגשתה של האם: היא הייתה בעולמה שלה, בחלום של עצמה. היא חשה נפלא, והיא קיפצה ושרה בקול כה רם שכאב הראש של האם אף התגבר, וברגע מסוים היא איבדה שליטה. היא הביטה בבתה הקטנה והעליזה בכעס ואמרה, "תשתקי כבר! יש לך קול איום ונורא. את מוכנה לשתוק?".

האמת היא שקולה של הילדה לא היה איום ונורא, אלא שהאם לא הייתה מסוגלת לשאת רעש כלשהו. אך הבת האמינה במה שאמה אמרה וברגע זה עשתה הסכם עם עצמה. מאז ואילך לא שרה עוד, מפני שהאמינה שהקול שלה יטריד כל מי שישמע אותו. היא נעשתה ביישנית בבית הספר, ואם התבקשה לשיר סירבה. אפילו עם אחרים חששה. הכול השתנה בילדה הקטנה בגלל ההסכם החדש הזה: היא האמינה שעליה להדחיק את רגשותיה כדי להיות מקובלת ואהובה.

 

בכל פעם שאנו שומעים דעה כלשהי ומאמינים לה, אנו עושים הסכם, והוא הופך לחלק ממערכת האמונות שלנו. הילדה הקטנה הזו גדלה, ועל אף שניחנה בקול יפה, מעולם לא שבה לשיר. היא פיתחה תסביך שלם בגלל כישוף אחד בלבד. כישוף זה הוטל עליה מידי מי שאהבה אותה יותר מכל: אמא שלה. אמה לא הייתה מודעת למה שעוללו המילים שלה. ..היא לא הייתה מודעת לכוח הטמון במילים שלה, ולפיכך אין להאשימה. היא נהגה בביתה כפי שאמה, אביה ואנשים אחרים נהגו בה בהזדמנויות רבות. הם השתמשו לרעה במילים.

כמה פעמים אנו נוהגים כך בילדנו? אנו משמיעים באוזניהם דעות מסוג זה והילדים שלנו נושאים את הכישוף שנים רבות. אנשים האוהבים אותנו מטילים על חיינו כישוף בלי להיות מודעים כלל למעשיהם. משום כך עלינו לסלוח להם."

"..הדבר היחיד שכוחו לבטל כישוף הוא עריכת הסכם חדש המבוסס על אמת. האמת היא החלק החשוב ביותר בשמירה על טוהר המילה."

 

קראו בספר על כוחה ההרסני של רכילות נפוצה ועל 3 ההסכמים הנוספים לעבר חופש אישי. ספר כיס קולח מהותי ומשמעותי, לשאת ולקרוא שוב.


 

 

דון מיגואל רואיס מגלה בספרו ארבע ההסכמות את מקור האמונות המגבילות הגוזלות מאיתנו את השמחה ויוצרות סבל מיותר. ארבע ההסכמות, המושתתות של החוכמה הטולטקית העתיקה, מעניקות צופן רב עוצמה של התנהגות אשר יכול להפוך במהירות את חיינו לחוויה של חופש, אושר אמיתי ואהבה.

"ספרו של דון מיגואל רואיס הוא מפת – דרכים להארה ולחופש"- דיפאק צ'ופרה.


הספר ארבע ההסכמות מוצע למכירה דרך אתר פילים ב45 ש"ח (כולל משלוח). לחצו כאן להזמנה.
 

 

התוכן מפורסם באישור ההוצאה לאור- פראג

 Go Back  Print  Send Page
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

אודות אתר פילים מספק מגוון של כלים וידע לצמיחה והתפתחות, בתוך כך כלים להטמעת חשיבה מכוונת, 
מודעת וחיובית בחיינו
 - 
ולשינוי מציאותנו, שינוי אשר יתחיל אצל בודדים ויתפשט אל כלל החברה.

 
 

חפשו אותנו בפייסבוק פילים

 
לייבסיטי - בניית אתרים