מוסיקה בבקשה:
פילים ממליצה על
רדיו מהות החיים
 
עבור לאתר מהות החיים

שתפו את אתר PILIM
FacebookTwitter


 

ספרו על אתר פילים לחברים
אוהבים את פילים?
בבקשה עזרו להפיץ את הבשורה
והוסיפו עמוד זה למועדפים
ולסימניות החברתיות שלכם
 
 

 


 

כל אחד יכול להשתנות

דף הבית >> לימודי יצירת מציאות >> ניורולוגיה >> כל אחד יכול להשתנות

כל אחד יכול להשתנות, תמיד.

ראו מה אומר על כך ריצ'רד רסטאק, נוירולוג ונוירו-פסיכיאטר ופרופסור לנוירולוגיה קלינית בבית הספר לרפואה ולמדעי הבריאות באוניברסיטת ג'ורג וושינגטון, בקטע מתוך ספרו: "המוח של מוצרט וטייס הקרב",

"Mozart`s Brain and the Fighter Pilot",Richard Restak, M.D.
 

"...התרופה השניה היא לאמץ באופן פעיל מחשבות ורגשות חיוביים מהאנשים ומאירועים סביבכם. במקום לנסות לגרש מחשבות מציקות, נסו למצוא מחשבות שמספקות לכם השראה או מוטיבציה. היזכרו בהזדמנויות שבהן תפקדתם היטב בתנאי לחץ. בקשו חברתם של אנשים שמחים ולא של אנשים מיוסרים; הצהילו את מראה ביתכם; התנסו בהתנסויות חיוביות, בלו בחברת אנשים נעימים ועשו דברים חיובים. אם תנקטו את הצעדים האלה תעמוד לרשותכם אספקה מתמדת של מחשבות ורגשות חיוביים.

תרופה זאת, השנייה במספר, ניסויים פסיכולוגיים מאששים את יעילותה, למרות פשטנותה כביכול. אכן, סבותינו נתנו לנו עצה מבוססת, ניתנת להוכחה מדעית, כשדיברו על כוחה של "חשיבה חיובית". מאחר שהמוח מסוגל להציג בקדמת התודעה רק מחשבה אחת בכל פעם- בעוד כל המחשבות המתחרות בה מוגלות לרקע- הבחירה שלנו במחשבה חיובית והתרכזותנו בה מוציאות את העוקץ מהמחשבה המכאיבה. לכן אם ברצונכם להרגיש מלאי מרץ ומסוגלים להשתמש במוח באופן היעיל ביותר, שחררו אותו מהמטלה חסרת התקווה לשלוט ולדכא. תנו למוח לפעול אוטונומית, ללא כל ניסיון לשלוט בפעולתו. כך תלמדו לנצל את היכולות האינטואטיביות המולדות של מוחכם."

 

קטע מתוך פרק נוסף בספר: "המוח של מוצרט וטייס הקרב", ריצ'רד רסטאק, נוירולוג ונוירו-פסיכיאטר ופרופסור לנוירולוגיה קלינית בבית הספר לרפואה ולמדעי הבריאות באוניברסיטת ג'ורג וושינגטון.

 

"שינויים במוח עשויים לנבוע גם מהמחשבות שאנחנו בוחרים לחשוב. המחשבות שלכם, בכל רגע נתון, משפיעות על תפקוד מוחכם. שעות ספורות לפני כתיבת הפסקה הזאת הקשבתי לאחת המטופלות שלי שתיארה איך נחבטה בראשה ואיבדה קצרות את הכרתה בגלל מעשה רשלנות של אדם אחר. כשתאירה את האירוע היא נותרה שלווה ורגועה עד החלה לדבר על "הטיפשות וחוסר ההתחשבות" של האדם שפגע בה שלא במתכוון. באותו רגע האדימו פניה מכעס והיא לחצה את ראשה בין ידיה בתגובה לתחילתו הפתאומית של כאב ראש.

רבים מאתנו, בדומה למטופלת שלי, חווים תגובות גופניות ופסיכולוגיות למחשבות, למילים ולהתנהגות של אחרים. ברמה הגופנית קשורות התגובות האלה לשינויים כימיים חזקים לא פחות משינויים שמחולל סם. לדוגמה, מחקרים בסריקות מוח ממוחשבות מגלים שכאשר חושבים מחשבות עצובות או מחשבות שמחות עשויה הכימיה של המוח להשתנות. וכך עשויה גם חשיבת מחשבות כעס לגרום לתסמינים גופניים, כפי שהראתה המטופלת שלי. בהמשך לזאת, אם תאמינו במידה מספקת שגלולה מסוימת תעזור להקלת תסמין בלתי נעים מסוים בהיותכם חולים, אמונה זו כשלעצמה תשנה את הכימיה של מוחכם. האם די בשינוי זה כדי לרפא אתכם? תלוי בסוג המחלה ובמידת חומרתה יש הבדל בין הדיון בתרופות, בתרופות פלסבו ובניסים, ואל לנו לבלבל בינם.

במונחים מעשיים, משמעות כל המחקר החדש על המוח הוא, שלא חשוב מה גילכם כרגע, לעולם לא מאוחר לשפר את מוחכם. זאת משום שהמוח שונה מכל איבר אחר בגופנו. בעוד הכבד, הריאות והכליות מתבלים לאחר מספר מסוים של שנים, המוח מתחדד ככל שמשתמשים בו. אכן, הוא משתפר עם השימוש. יתר על כן, התכונות התפקודיות של תאי המוח ממשיכות להשתנות לאורך כל החיים הבוגרים, בכפוף להתנסויות החיים שלנו.איך אנו יודעים זאת? על סמך ניסויים שבוצעו בקופים ועל סמך מחקרי דימות – מוח בבני אדם שלמדו כתב ברייל.

חוקרי מוח מדדו בקופים את האזור בקליפת המוח שהגיב לגירוי באצבעותיהם של הקופים. הם מצאו שאם מאמנים את הקוף להשתמש למטלה מסוימת באצבע ספציפית והוא חוזר על המטלה כמה אלפי פעמים, מספר התאים המיצגים את האצבע במוח מתרבה על חשבון תאים בלתי יעילים.

התאמה זו לדפוסי שימוש קיימת גם במוח האנושי ונמשכת לכל אורך חיינו. ..

הייחודיות של המוח היא אם כן סיבה למסיבה. אין שני מוחות אנוש הדומים במדויק; אפילו המוחות של תאומים זהים שונים פיזיולוגית.... שיעור בל יאומן זה של תחלופה נוירונית משקף את האופי הדינמי של הארגון המוחי, המשתנה ללא הרף בתגובה למשתנים הסביבתיים.

גם לבחירות שאנו בוחרים לכל אורך חיינו יש חלק בשינוי טבעו הבסיסי של מוחנו. פעולותינו בכל רגע ורגע מעצבות את המבנה ואת התפקוד של המוח. בכל פעם שאנחנו מתחילים לעסוק בעניין חדש או בפעילות חדשה ויוצרים בכך רשתות חדשות, מספר הקולטנים הקולטים את הנוירוטרנסמיטורים שבמוח עולה או יורד. לתאי עצב יש אפילו הפוטנציאל להתחיל ליצור נוירוטרנסמיטורים אחרים. נוירון מייצר דופאמין, למשל, עשוי להתחיל לייצר ולשחרר נוירוטרנסמיטור אחר, כמו סרוטונין או גלוטימין. התוצאה הסופית של שינויים והתאמות אלה היא מוח שונה ביסודו.

לרבים קשה תחילה לקבל רעיון זה בדבר יכולתו של המוח להשתנות לאורך כל החיים. הקושי נעוץ בכך ששינויים במוח אינם ניכרים סובייקטיבית עד שלב מאוחר בתהליך. אם תתחילו ללמוד רוסית, הלמידה ההתחלתית שלכם תהיה איטית והדרגתית. אבל בטווח של שנה, לערך, תשתפר מיומנותכם בשפה הרוסית עד שתגיעו לשלב שבו תצליחו אך בקושי להיזכר במאמציכם הכושלים הראשוניים. אבל השפה החדשה לא תתחיל לקלוח בן לילה, ולא תתעוררו פתאום בוקר אחד דוברי רוסית מושלמת. הסיבה היא שנדרשת כמות מסוימת של זמן ושל מאמץ כדי ליצור את המעגלים במוחנו שישרתו את השפה השנייה. כשפיגומים אלה יעמדו סוף סוף על מקומם, תחוו את עצמכם ואת העולם בצורה שונה. לפתע פתאום תבינו את האמרה "שפה אחרת, נשמה אחרת".

תהליך ההסתגלות וההתאמה של המוח, שמתלווה ללמידה חדשה, אינו שונה בהרבה מהמתרחש בתוכנית כושר, אף שהוא תהליך עדין יותר. אחרי מאמצים ממושכים להגיע לכושר גופני טוב יותר, אתם מתחילים להבחין שאתם נכנסים לבגדים שלכם ביתר קלות וממהרים פחות להתעייף. במוח, כמובן, השינויים שבהם תבחינו הם תפקודיים בלבד: אינכם יכולים לראות את  מוחכם משתנה (אלא אם כן יש לכם גישה לסורק המבצע בדיקת PET). אבל המוח שלכם אכן משתנה, כפי שתעיד התמונה באותו סורק. מעגלים חדשים נוצרים כל הזמן, בכפוף לרמת הפעילות במנטלית שלכם או להיעדרה."

 

קבלו את המלצתי החמה לקריאת הספר "המוח של מוצרט וטייס הקרב", תורגם לעברית וזמין בחנויות הספרים, תזכו בלמעלה מ40 תרגילים לשיפור המוח. ענבל רווח.
 

מחשבות הופכות לדברים! ניתן להתאמן וליצור סט מחשבות ולברוא מציאות רצויה, משופרת ובעיקר, מאושרת! מוצרינו עוזרים לכוון את המחשבות ולחזור ולהתאמן במהלך היום.

 

צפייה בסרט המומלץ "בליפ" תמחיש את הרשום מעלה ואף יותר, רוצו להשאיל בספריית הDVD אם טרם ראיתם.Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

אודות אתר פילים מספק מגוון של כלים וידע לצמיחה והתפתחות, בתוך כך כלים להטמעת חשיבה מכוונת, 
מודעת וחיובית בחיינו
 - 
ולשינוי מציאותנו, שינוי אשר יתחיל אצל בודדים ויתפשט אל כלל החברה.

 
 

חפשו אותנו בפייסבוק פילים

 
לייבסיטי - בניית אתרים